Organizacja związkowa to przede wszystkim narzędzie walki o interesy pracowników. Daje również możliwość wpływania na to, jak funkcjonuje miejsce pracy.

Pracodawca ma obowiązek konsultować się ze związkiem zawodowym w sprawie zwolnień dyscyplinarnych, wypowiedzenia umowy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony oraz zamiaru zmiany warunków pracy lub płacy na mniej korzystne. To samo dotyczy zwolnień grupowych. Związkowcy mogą więc kontrolować i negocjować kwestię zwolnień w zakładzie pracy.

Podobnie wygląda kwestia zmian zasad wynagrodzenia czy premiowania. Zgodnie z regulaminem pracy związek zawodowy musi albo zaopiniować takie decyzje, albo wyrazić zgodę na wprowadzanie zmian.


Przynależność do związku zawodowego to możliwość uczestnictwa w związkowych imprezach integracyjnych, to również wymierne korzyści związane ze świadczeniami materialnymi z okazji między innymi Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, Mikołajek, to również dofinansowania do wycieczek organizowanych z ZFŚS oraz możliwość udzielenia pomocy materialnej (losowej) czy wypłaty zasiłku statutowego.

Wszystko to czysty zysk pracownika ponieważ składki członkowskie które pracownik odprowadza na rzecz związków zawodowych zostają mu zwrócone podczas corocznego rozliczenia PIT jako ulga podatkowa.


Związkowcy mają kontrolę nad funduszem socjalnym. Pracodawca musi współpracować z nimi w celu ustalania planu wydatków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Organizacja związkowa może kierować do pracodawcy pisma, wnioski dotyczące konkretnych pracowników (np. gdy są ofiarami dyskryminacji lub otrzymują zbyt niskie wynagrodzenie). Organizacja może także reprezentować swoich członków i członkinie w sądzie pracy.

Związkowcy mają większą siłę działania i skuteczne narzędzia nacisku, by zgłaszać pracodawcy postulaty i żądania dotyczące poziomu płac, czasu pracy itp. Trudniej je wówczas zignorować. Organizacja działa na rzecz walki z  mobbingiem, tworząc komisje i ustalając procedury przeciwdziałania nękaniom. Ponadto pracownicy i pracownice poprzez istnienie związku zdobywają wiedzę o sytuacji zakładu pracy i dzięki temu mogą domagać się zmian na lepsze. Mają również większą kontrolę nad przestrzeganiem zasad BHP w miejscu pracy. Współpracują z Inspekcją Pracy, uczestnicząc podczas czynności kontrolnych czy otrzymując wyniki kontroli.

Zaloguj się aby opublikować komentarz.

System komentarzy wspierany jest przez Was

Niezależny Serwis Informacyjny Pracowników - administrowany i opłacany przez ⚔S@r@cen